Wybraliście już datę ślubu i przygotowaliście listę gości – pora więc zająć się zaproszeniami. Najważniejszą funkcją zaproszenia ślubnego jest oczywiście poinformowanie bliskich o miejscu i czasie mającej się odbyć uroczystości. Jednak oprócz tego, że zaproszenie ma zawierać określone informacje, powinno też po prostu ładnie wyglądać. I choć z pozoru wręczenie zaproszenia ślubnego kojarzy się głównie z formalnością, warto zadbać o to, by zrobić to w odpowiedni sposób. W dzisiejszym artykule przedstawimy garść porad związanych z proszeniem gości na ślub i wesele.

Co powinno znaleźć się na zaproszeniu?

Jak wspomnieliśmy, zaproszenie pełni przede wszystkim funkcję informacyjną. Dlatego obowiązkowo zamieszczamy na nim takie dane, jak:

  • imiona i nazwiska narzeczonych,

  • imię i nazwisko osoby zapraszanej,

  • data i miejsce ceremonii (wezwanie kościoła lub adres urzędu stanu cywilnego),

  • godzina rozpoczęcia uroczystości,

  • miejsce uroczystości weselnej,

  • prośba o potwierdzenie przybycia (wraz z ostateczną datą).

Do zaproszenia warto dołączyć także małą wkładkę dotyczącą preferencji dietetycznych gości – goście mogą zapisać na niej swoje potrzeby dietetyczne.

Zaproszenie na ślub – jak powinno wyglądać?

Zaproszenia ślubne powinny po pierwsze odpowiadać waszym charakterom, a po drugie wpasowywać się w styl uroczystości. Tak naprawdę tylko od was zależy, czy postawicie na klasyczną elegancję, czy może na coś bardziej oryginalnego. Zaproszenia możecie wybrać spośród tysięcy gotowych szablonów oferowanych przez sklepy z papeterią ślubną, możecie też wykonać je sami. Pamiętajcie, że eleganckim zwyczajem jest zwracanie się do osoby zapraszanej przez Pan/Pani i pisanie tekstu w trzeciej osobie liczby mnogiej.

Zaproszenia ślubne – kiedy je rozdawać?

W sytuacjach, gdy nasi bliscy wiedzą już, że zamierzamy się pobrać, przyjmuje się, że zaproszenia można rozdać około trzy miesiące przed ślubem. Taki rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku najbliższej rodziny i osób, co do których mamy pewność, że będą obecne podczas uroczystości. Przy zapraszaniu osób z dalszej rodziny oraz znajomych, z którymi nie mamy kontaktu na bieżąco, należy przekazać zaproszenie odpowiednio wcześniej, najlepiej już około pięciu miesięcy przed datą ślubu. Pamiętajmy, że nie wszyscy z zaproszonych będą mogli pojawić się na uroczystości, zatem powinniśmy przygotować też dodatkową listę gości i zostawić sobie czas na wręczenie im zaproszeń.

Zaproszenia ślubne – w jaki sposób je wręczyć?

Najlepiej jest przekazać zaproszenie ślubne osobiście. Wręczenie zaproszenia to doskonała okazja do spotkania i porozmawiania o przygotowaniach do ceremonii, jak również do powspominania wielu wspólnych chwil. Niestety, nie zawsze mamy możliwość wręczenia zaproszenia osobiście. Zdarza się przecież, że goście, których chcemy zaprosić, mieszkają bardzo daleko. W takich sytuacjach najlepiej wysłać zaproszenie pocztą. W dobrym tonie jest wybranie przesyłki priorytetowej – w ten sposób podkreślimy, że zapraszana osoba jest dla nas ważna.

https://madaxe.pl/pl/wieczor-kawalerski/