Ślub jest uroczystością, podczas której największa uwaga jest skierowana jest zwykle na panią młodą. Nie znaczy to jednak, że pan młody ma pozostawać w cieniu. Bardzo ważny jest więc właściwy dobór stroju. Jaki są cechy idealnego garnituru ślubnego? Jak wybrać najlepszy garnitur na tę okazję?


 

Dopasowanie do sylwetki pana młodego

Nawet najpiękniejszy garnitur ślubny nie będzie się dobrze prezentował, jeśli nie zostanie dopasowany do sylwetki pana młodego. Wybierając garnitur na ślub należy uwzględnić zarówno wzrost, jak i budowę ciała. Najbardziej uniwersalne są marynarki jednorzędowe. Pasują one na wszystkich panów, niezależnie od postury i wzrostu. Ubierając marynarkę jednorzędową należy pamiętać, by najniższy z guzików pozostał rozpięty. Inaczej wygląda sprawa marynarek dwurzędowych. W tym przypadku zapinamy wszystkie guziki. Marynarki dwurzędowe optycznie poszerzają sylwetkę, dlatego dobrze leżą na panach wysokich i szczupłych. Idealnym garniturem do szczupłej sylwetki może być model slim. Wysocy i szczupli panowie mogą pokusić się także o założenie marynarki z poszerzanymi ramionami w komplecie ze spodniami z wysokim stanem. Z kolei niskim panom młodym o potężnej budowie ciała poleca się marynarki w paski (optycznie wyszczuplające sylwetkę) lub czarne. Czarnych garniturów ślubnych powinni za to unikać bardzo wysocy mężczyźni.


 

Właściwa długość rękawów

W garniturze na ślub bardzo ważna jest długość rękawa. Rękaw marynarki powinien sięgać mniej więcej do połowy przegubu dłoni (lub nieznacznie mniej). Równie istotna jest właściwa długość rękawów koszuli. Mankiety koszuli ślubnej powinny wystawać spod mankietów marynarki na około 1 do 2 cm.


 

Odpowiednia długość nogawki

Kolejnym aspektem, na który koniecznie zwróćmy uwagę podczas wybierania garnituru ślubnego, jest długość nogawek. Najprościej rzecz ujmując, nogawki nie powinny być ani za długie, ani za krótkie. Optymalna długość spodni zależy od szerokości samej nogawki. Nogawki wąskich spodni powinny dotykać cholewki buta. Średniej szerokości nogawka może z przodu lekko zakrywać cholewkę, zaś z tyłu nie mogą powstawać żadne załamania materiału. Natomiast nogawki szerokich spodni do garnituru mogą zakrywać buty aż do obcasa.


 

Kolor

Najczęściej wybieranym kolorem garnituru na ślub jest garnitur granatowy. Niewątpliwie jest on najbardziej elegancki i kojarzy się z dobrym stylem i klasą. Jeśli ceremonia ma odbyć się w plenerze, ciekawą alternatywą może być garnitur jasnoszary. Dobrym pomysłem na ślub odbywający się w ciągu dnia może być także garnitur niebieski. A co z garniturami czarnymi? Takie stroje zarezerwowane są wyłącznie na najbardziej uroczyste okazje, zatem można go założyć także na ślub. Pamiętajmy jednak, że czarny garnitur najlepiej prezentuje się dopiero po zmroku. Czarnych garniturów powinni jednak unikać mężczyźni o bardzo jasnej karnacji, ponieważ ciemne kolory jeszcze bardziej podkreślą ewentualne niedoskonałości skóry. W przeciwieństwie do sukni panny młodej, która zakładana jest tylko raz, garnitur ślubny może przydać się także podczas innych uroczystości lub spotkań biznesowych.