Generalnie uznaje się, że rumiane policzki świadczą o słabości naczynek krwionośnych, dodatkowo cera naczynkowa wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji, zwłaszcza zimą. Dobrze też jest rozważyć zabieg zamykania rozszerzonych naczynek w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Musisz być świadomy, że gdy pijesz gorącą herbatę, denerwujesz się przed rozmową kwalifikacyjną czy też jesz bardzo pikantną sałatkę, a twarz Ci się zarumienia to jest to całkiem normalne przy cerze naczyniowej. Ponieważ pod wpływem temperatury lub emocji gwałtownie rozszerzają się naczynka krwionośnie i jeśli równie szybko się zwężają to nie ma się w zupełności czym martwić. Jeżeli jednak rumieńce długo nie chcą zniknąć to oznacza, że ścianki naczynek są słabe i mało elastyczne, po czym w końcu w ogóle przestają się obkurczać i są stale widoczne w postaci czerwonych nitek. Niestety nie dodaje to urody, a co gorsze to ich kruchość przyczynia się do stanu zapalnego oraz rozwoju trądziku różowatego. Dobrze jest też wiedzieć, że cera naczynkowa to przypadłość przede wszystkim kobieca, ponieważ estrogeny działają rozluźniająco na mięśniówkę naczyń, a jednocześnie nasza skóra jest cieńsza od męskiej i wrażliwsza na bodźce zewnętrzne. Okazuje się, że pierwsze rozszerzone naczynka mogą pojawiać się już nawet u nastolatek, głównie tych, które lubia mocno się opalać, ale nasilają się po trzydziestce, gdy ilość kolagenu produkowanego w skórze zmniejsza się i pogarsza się mikrokrążenie. Pytanie więc jak dbać o taką cerę, aby zatrzymać niekorzystne zmiany?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że cera natynkowa jest bardzo delikatna, ponieważ zazwyczaj jest ona cienka i wrażliwa, w związku z tym wymaga ona specjalnego traktowania. Musimy koniecznie bardzo uważnie czytać informacje o składzie kosmetyków, po to, aby uniknąć substancji, które mogą podrażnić naszą skórę. Na naszej czarnej liście znajdują się takie produkty, jak: mocznik, kwas witaminy A, glikol propylenowy, mentol, aceton oraz alkohol etylowy. Rzecz jasna, jeśli bardzo lubisz myć twarz mleczkiem to wybieraj delikatne kosmetyki przeznaczone do skóry naczyniowej lub też alergicznej, które je wzmocnią oraz nawilżą. W przypadku tego rodzaju cery doskonale spiszą się także płyny micelarne, jeśli natomiast zazwyczaj korzystasz z preparatów myjących to nie spłukuj ich twardą wodą prosto z kranu, a użyj do tego przegotowanej wody lub wody mineralnej, powinna ona być letnia, bo zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka. Następnie delikatnie osusz skórę, nie pocierając jej, a na koniec jeszcze ostrożnie wklep tonik albo wodę termalną.