W obecnych czasach ponad połowa populacji wykrywa u siebie wrażliwość oraz nadwrażliwość skóry, która jest uwarunkowana genetycznie, bądź nabyta. Skórę wrażliwą cechuje to, że nadmiernie reaguję na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych ze względu na zwiększoną przepuszczalność bariery naskórkowej, co wywołuje stany zapalne. Okazuje się też, że skóra każdego typu może być skórą wrażliwą, tak samo tłusta, jak i sucha, jednak skóra tłusta jest najmniej wrażliwa.

Generalnie wrażliwość skóry zaczyna się od uczucia pieczenia, mrowienia, szczypania oraz ściągania. Mało tego, dochodzi bowiem do tego tendencja zaczerwienień pod wpływem alkoholu, czynników klimatycznych oraz emocji. Trzeba przyznać, że tego typu skóra jest bardzo trudna w pielęgnacji, ponieważ często powiązana ona jest ze skórą alergiczną, suchą, płytko unaczynioną oraz po prostu suchą. Zdecydowanie częściej występuje ona u osób z łojotokiem zapalenia skóry niż u alergików. Jeżeli chodzi o występowanie skóry wrażliwej to zależy ono od karnacji (jasna), okolicy ciała (twarz, dekolt lub szyja) oraz wieku – ponieważ z wiekiem staje się ona coraz bardziej wrażliwa. Bardzo często ten rodzaj skóry występuje u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego oraz stanu emocjonalnego. Tego rodzaju skóra reaguje alergicznie na większość składników kosmetycznych i zabiegów pielęgnacyjnych, a także wykazuje obniżoną tolerancję na detergenty oraz niektóre produkty spożywcze. Generalnie reaguje ona niewłaściwie na działanie czynników zewnętrznych, w efekcie czego niszczy jej płaszcz lipidowy, który tworzy okluzyjną barierę zapobiegającą utracie wody przez naskórek. Dodatkowo wrażliwa skóra o wiele szybciej się starzeje, ponieważ towarzyszy jej spadek kwasu hialuronowego, przez co nasila się proces suchości skóry, natomiast czynniki zapalne i wolne rodniki (wydzielanie ich w przypadku wrażliwej skóry jest nasilone) doprowadzają do zwiększonego spadku kolagenu oraz degradacji włókien elastycznych.

Pytanie więc jak w ogóle powstaje wrażliwa skóra? Otóż ciągłe poddawanie skóry działaniu czynników drażniących, a także stosowanie kosmetyków niewłaściwych dla danego typu skóry, przyczynia się do tego, ze skóra nie jest w stanie już się bronić i nieprawidłowa przepuszczalność bariery skórnej nasila się.  Następnie ma miejsce uszkodzenie bariery skórnej poprzez czynniki drażniące i ułatwia to przenikanie w głąb skóry substancji obcych, a to prowadzi do stanu zapalnego (zaczerwienienie, pieczenie czy obrzęk). Zwykle ten proces objawia się poprzez nadwrażliwość.