To, czy wesele będzie udane, w dużej mierze zależy od doboru muzyki. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zabawę przy muzyce wykonywanej na żywo, czy odtwarzanej z komputera, najważniejsze jest wcześniejsze ustalenie repertuaru. Dobra muzyka sprawi, że goście nie będą chcieli schodzić z parkietu, a zabawa będzie trwała do białego rana. Jak spośród milionów utworów wybrać te najlepsze? Przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie doboru muzyki na wesele.

Czym kierować się przy wyborze piosenek na wesele?

Muzyka potrafi zbudować niesamowity klimat – i to nie tylko w trakcie wesela, lecz również w innych momentach życia. Dlatego dźwięki, które będą was otaczały podczas przyjęcia, w bezpośredni sposób wpłyną na nastrój wszystkich uczestników. Muzyka weselna powinna być więc przede wszystkim radosna i zachęcać do tańca. Unikajcie zbyt wielu ballad oraz muzyki, przy której trudno jest uchwycić rytm. Podczas wesela najważniejsza jest Para Młoda. Dlatego warto wpleść między piosenki również utwory, które mają szczególne znaczenie dla nowożeńców i kojarzą się z miłymi wspomnieniami. Może to być coś wolniejszego, lecz równie dobrze możecie zdecydować się na bardzo energetyczne kawałki. Coraz więcej par młodych decyduje się także na skonsultowanie listy piosenek na wesele z zaproszonymi gośćmi – można to zrobić na przykład poprzez dołączenie do zaproszenia małej karteczki z prośbą o podesłanie tytułu swojej ulubionej piosenki. Pamiętajcie, by ostateczną listę piosenek omówić z zespołem lub DJ-em.

Stopniowanie intensywności

Tradycyjne polskie wesele trwa od kilku do kilkunastu godzin. Na początku przyjęcia zazwyczaj podawany jest obiad. W tym czasie warto zadbać o łagodną, spokojną muzykę w tle. Nie może być ona zbyt głośna, by nie zagłuszała rozmów przy stole. Gdy goście skończą posiłek, czas na rozkręcenie imprezy. Najlepiej rozpocząć zabawę od popularnych hitów weselnych, by jak najwięcej gości zgromadziło się na parkiecie. Zespoły i DJ-e grający na weselach dobrze wiedzą, jaką kolejność piosenek przyjąć, by goście doskonale się bawili i nie chcieli wracać do stołów. Bardzo dobrze sprawdza się podzielenie playlisty na kilka gatunków muzycznych, które będą wykonywane po kolei. Dzięki temu mamy szansę trafić w gusta największej ilości gości.

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Ustalając z DJ-em lub zespołem listę piosenek warto zadbać o to, by znajdowały się na niej nie tylko utwory współczesne. Starsi goście mogą mieć problem z odnalezieniem się w takim repertuarze – najlepiej będzie, gdy podczas wesela pojawią się zarówno hity z najnowszych list przebojów, jak i najpiękniejsze piosenki sprzed lat.

Lista 10 piosenek, które zagwarantują świetną zabawę podczas wesela:

Przetańczyć z tobą chcę całą noc – Anna Jantar

Czerwone korale – Brathanki

Wielka miłość – Seweryn Krajewski

Bałkanica – Piersi

Rivers of Babylon – Boney M

Cheri Cheri Lady – Modern Talking

Miłość w Zakopanem – Sławomir

Dancing Queen – Abba

Mój jest ten kawałek podłogi – Mr Zoob

Everybody needs somebody to love – Blues Brothers

 


Podobne Artykuły