Ślub i wesele to dla wielu osób najpiękniejszy dzień w życiu. Dlatego warto postarać się, by w wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Ceremonia zaślubin i przyjęcie weselne wymagają od nas mnóstwa przygotowań. Niektóre z nich warto rozpocząć zaraz po zaręczynach. Od czego zacząć planowanie ślubu i wesela? Przedstawiamy garść praktycznych porad dla narzeczonych, którzy niebawem zamierzają stanąć na ślubnym kobiercu.


 

Wyznaczenie daty ślubu

Pierwszym krokiem na drodze do zorganizowania wesela marzeń jest oczywiście ustalenie daty ślubu. Od wyboru daty zależy wiele późniejszych decyzji, m.in. wybranie strojów dla Młodej Pary, dobór menu weselnego czy znalezienie miejsca na sesję plenerową. Spora część Par Młodych chce wziąć ślub w miesiącu z literą „R” – popularnymi terminami są więc przede wszystkim czerwiec, sierpień i wrzesień. Jednak w żadnym wypadku nie można uznawać tego za regułę: może nie warto więc przywiązywać wagi do zabobonów i przesądów i być bardziej elastycznym w wyborze daty ślubu?


 

Ślub cywilny czy kościelny?

Kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie charakteru mającej się odbyć ceremonii. Najważniejszą decyzją jest oczywiście wybór między ślubem kościelnym a ślubem zawieranym w urzędzie stanu cywilnego. Decyzja o miejscu zaślubin powinna należeć do samych narzeczonych, którzy muszą ją podjąć zgodnie z własnymi przekonaniami. Jeśli zdecydujemy się na ślub kościelny, najlepiej jak najszybciej udać się do parafii w celu rezerwacji terminu.


 

Ustalenie budżetu

Zabierając się do planowania najważniejszego dla nas dnia warto ustalić, jaki budżet zamierzamy przeznaczyć na ślub i wesele. Pamiętajmy jednak, by nie trzymać się kurczowo określonej przez siebie kwoty. W trakcie przygotowań mogą pojawić się przecież rozmaite nieplanowane wydatki. Najlepiej przygotować na tę ewentualność osobny fundusz rezerwowy.


 

Lista gości

Rozpoczynając przygotowania do ślubu nie można zapomnieć o liście gości. Od tego, ile osób zamierzamy zaprosić na nasz ślub, zależy mnóstwo kluczowych kwestii, m.in. wielkość sali weselnej. Na początek ustalcie, czy wolicie małe i skromne przyjęcie, czy może jednak huczne wesele. W tym wyjątkowym dla nas dniu najważniejsze jest to, by spędzić go w otoczeniu ludzi, którzy są dla nas ważni i wśród których dobrze się czujemy. To, czy zaprosimy samą rodzinę, czy także bliższych lub dalszych przyjaciół, zależy wyłącznie od nas.


 

Sala weselna

Najwięcej uwagi wymaga zazwyczaj wybór miejsca, gdzie ma odbyć się przyjęcie weselne. Powinniśmy ustalić, w jakim stylu będzie odbywał się ślub (np. czy będzie tradycyjny, czy bardziej nowoczesny) i pod tym względem dokonać wyboru sali weselnej. I wcale nie musi to być standardowy dom weselny: równie dobrze możemy zorganizować przyjęcie weselne w restauracji, w klubie czy w przeszklonej altanie w ogrodzie. Wybierając miejsce na wesele zwróćcie uwagę na takie kwestie, jak ilość przestrzeni do siedzenia i tańczenia, sposób ustawienia stołów, menu, dekorację sali i dostępność miejsc parkingowych.