Wybór sali weselnej to niełatwe zadanie. Miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie, musi przede wszystkim spełniać oczekiwania Pary Młodej – przy wyborze nie warto kierować się chwilową modą czy tym, co polecają nam nasi znajomi. W dniu ślubu najważniejsze jest przecież to, byśmy to my dobrze się czuli. Kiedy najlepiej zarezerwować salę weselną? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?


 

Kiedy rezerwujemy salę na wesele?

Mówiąc najprościej: im wcześniej, tym lepiej. Wybór sali weselnej jest jedną z kluczowych decyzji, jaką musimy podjąć w trakcie przygotowań. Od tego, na jaką salę się zdecydujemy, zależy całe mnóstwo innych kwestii związanych z organizacją uroczystości. Przede wszystkim na samym początku musimy ustalić datę ślubu. Jeśli zależy nam na urządzeniu przyjęcia w konkretnej sali, warto zadbać o rezerwację terminu dużo wcześniej – najlepiej rok lub nawet dwa lata przed ślubem.


 

Lokalizacja

Wybierając salę na wesele należy wziąć pod uwagę odległość od kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie sali weselnej znajdującej się blisko. Jednak nie zawsze, a właściwie to bardzo rzadko, mamy taką możliwość. Jeśli ceremonia ma odbywać się w centrum, a zależy nam na weselu z dala od zgiełku wielkiego miasta, prawdopodobnie wybierzemy dom weselny położony na obrzeżach lub na wsi. W takiej sytuacji należy pamiętać, by zapewnić gościom dojazd na miejsce.


 

Parking

Część gości zaproszonych na wesele wybierze zapewne przyjazd własnym środkiem transportu. Pamiętajmy, by przy wybranej przez nas sali weselnej znajdował się wygodny parking, na którym bez problemu pomieszczą się wszystkie samochody.


 

Wielkość sali

Jedną z najważniejszych kwestii jaką musimy uwzględnić przy wyborze domu weselnego, jest liczba zaproszonych gości. Zasadniczo im więcej gości zamierzamy zaprosić, tym wcześniej powinniśmy rozpocząć poszukiwania sali. Statystycznie na weselu pojawia się około 80% spośród wszystkich zaproszonych – dlatego nie warto zbyt zawyżać liczby miejsc przy rezerwacji. Jaka będzie więc najbardziej optymalna wielkość sali weselnej? Mówiąc w największym uproszczeniu: ani nie za mała (by wszyscy goście mogli swobodnie się w niej pomieścić), ani nie za duża (by nie dopuścić do zbytniego rozproszenia się gości). Musimy też podjąć decyzję, czy parkiet ma znajdować się bezpośrednio przy stołach, czy w osobnym pomieszczeniu. Większość Par Młodych decyduje się na wybór domu weselnego z miejscem do tańczenia w tym samym pomieszczeniu co stoły. Dużym zainteresowaniem cieszą się także sale weselne z antresolą, z której można przyglądać się tańczącym parom.


 

Koszty

Wynajęcie sali weselnej wiąże się z zwykle z bardzo wysokimi kosztami. Najlepiej już na samym początku ustalić budżet, jaki chcemy na to przeznaczyć. Zanim zarezerwujemy salę należy dokładnie omówić z managerem co zawiera się w cenie przyjęcia. Należy ustalić przede wszystkim takie kwestie, jak: ilość potraw w menu, możliwość zorganizowania stołu wiejskiego, cenę posiłków dla dzieci oraz czy w menu przewidziano dania wegetariańskie.