Dla każdego z nas ślub jest okazją wyjątkową. Dlatego warto zadbać o to, by wspomnienia z tego niesamowitego dnia pozostały z nami jak najdłużej. Najlepszą pamiątką ślubną są oczywiście zdjęcia. Wybór fotografa na ślub jest bardzo trudnym zadaniem – tym bardziej, że wiele osób określających się jako profesjonalni fotografowie tak naprawdę z profesjonalizmem nie ma nic wspólnego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa na ślub?


 

Portfolio

W dzisiejszych czasach zwykle szukamy fotografa ślubnego w Internecie. Poszukując fotografa możecie wybrać się także na targi ślubne. Większość osób zajmujących się fotografią ślubną posiada własne strony internetowe. Pierwszym, na co zwrócimy uwagę, jest oczywiście galeria zdjęć. Profesjonalny fotograf ślubny zawsze dba o to, by umieścić na stronie swoje prace. Przeglądając zdjęcia kolejnych fotografów prędzej czy później natrafimy na to „coś”. Jednak przeglądanie zdjęć w Internecie to tylko pierwszy krok. Jeśli umawiacie się na spotkanie z fotografem zwróćcie uwagę na to, czy przyniósł z sobą swoje portfolio. Dzięki temu nie tylko będziecie mogli omówić poszczególne ujęcia, lecz także sprawdzicie, czy rzeczywiście macie do czynienia z profesjonalistą.


 

Cena

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, jeśli cena usługi jest zbyt niska, jej jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Nie chodzi tu oczywiście o to, by wybierać najdroższego fotografa – warto jednak kierować się w tym miejscu po prostu zdrowym rozsądkiem. Na początek warto założyć budżet, który jesteśmy gotowi poświęcić na zdjęcia ślubne, a następnie odszukać ofertę najlepiej spełniającą nasze oczekiwania.


 

Ustalenie szczegółów

Podczas rozmowy z fotografem należy ustalić szczegóły dotyczące współpracy. Po pierwsze, trzeba zdecydować się na ilość zdjęć. Pamiętajcie, że więcej nie zawsze oznacza lepiej. Ważne, by ujęcia były różnorodne, a na zdjęciach zostały uwiecznione najpiękniejsze momenty ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego. Kolejną ważną kwestią jest termin sesji plenerowej. Musicie wybrać, czy chcecie sesję w dniu ślubu, czy może w późniejszym terminie. Osobiście uważamy, że lepiej sprawdzają się sesje plenerowe w innym dniu – jesteście wtedy mniej zestresowani, więc łatwiej wam współpracować z fotografem. Ważne jest też to, byście po prostu dobrze czuli się w obecności fotografa. Dlatego dobrym pomysłem może być umówienie się na sesję narzeczeńską. Patrząc na efekty takiej sesji będziecie mogli przy okazji sprawdzić, czy rzeczywiście spełniają one wasze oczekiwania.


 

Umowa

Bardzo ważne jest podpisanie umowy z fotografem. Taki dokument nie tylko świadczy o tym, że macie do czynienia z profesjonalistą, lecz także stanowi dla was gwarancję rzetelnie wykonanej usługi. W umowie na zdjęcia ślubne powinny znaleźć się przede wszystkim dane obydwu stron, data wykonania usługi (ślub, sesja plenerowa), ilość zdjęć oraz dokładny czas ich dostarczenia. Jeśli fotograf nie chce podpisać takiej umowy, powinniście się zastanowić, czy rzeczywiście chcecie z nim współpracować.