Implanty zębowe są rewelacyjnym postępem w stomatologii estetycznej bo jest to najnowocześniejszy i najbardziej skuteczny sposób na uzyskanie pełnego uzębienia. Dzięki nim nie tylko przywracamy nasz uśmiech do pierwotnego etapu ale także wracają funkcje, które pełnił utracony ząb.
Czym jest implant stomatologiczny?
Jest inaczej nazywany wszczepem, który wizualnie przypomina śrubę. Umieszcza się ją w miejscu korzenia zęba aby pełnia ona też jego funkcję. W zależności od tego czy robi się wypełnienie jednego czy kilku zębów zmienia się metodę mocowania implantów. Przy pojedynczym ubytku przymocowuje się koronę do implantu, która ma za zadanie imitowania utraconego zęba. Jeśli ubytek jest poważniejszy stosuje się bardziej skomplikowane rozwiązanie, które opiera się na większej ilości wszczepów.
Implanty są wykonane z tytanu jednakże jest to część, która znajduje się w kości więc kolor nie ma zbyt dużego znaczenia. Także kość znajdująca się w jamie ustnej jest pokryta błoną śluzową, która doskonale maskuje implant.
Oczywiście jeśli chodzi o właściwą część wszczepów przywiązuje się dużą wagę do wybrania odpowiedniego koloru sztucznego zęba. Mamy do wyboru wiele materiałów imitujących prawdziwy ząb poczynając od porcelany a kończąc na tlenku cyrkonu.
Zabieg wszczepiania implantów
Zabieg jest całkowicie bezbolesny ponieważ jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jeśli ktoś panicznie boi się bólu można go wykonać pod narkozą. Cała operacja trwa w zależności od ilości wszczepianych implantów czyli od pół godziny w przypadku jednego zęba do dwóch godzin gdy trzeba wypełnić większą ilość ubytków.
Skutki uboczne
Zwykle jeden dzień po wszczepieniu implantów pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć jednakże czasami okazuje się, że występuje delikatna opuchlizna. Zależy to od miejsca w jamie ustnej w którym wykonywany jest zabieg. Najbardziej podatną na opuchliznę okolica podnosowa czyli mniej więcej tam, gdzie znajduje się górne zęby przednie. Czasami problematyczne są zabiegi polegające na wszczepianiu większej ilości zębów lub gdy trzeba wykorzystać dodatkowe procedury zabiegowe. Opuchlizna może wtedy utrzymać się aż do dziesięciu dni.