Chyba każdy z nas zna symptomy, które występują przy tłustej cerze, takie jak: świecące czoło i policzki oraz błyszczący nos i nie są to bynajmniej problemy tylko nastolatków. Generalnie tłustą cerę coraz częściej posiadają także osoby po trzydziestym roku życia i w większości przypadków są to kobiety, ale zdarzają się również i mężczyźni. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak dbać o taki rodzaj cery oraz czego nie powinno się robić w trakcie pielęgnacji.
Niestety, ale cera tłusta uważana jest za zło konieczne, ponieważ jest to cera gruba, ziemisto-szarożółta, lepka w dotyku od pokrywającego ją serum oraz z widocznymi zaskórnikami. Jednak pomimo to cera tłusta posiada także kilka plusów, takich jak to, że w okresie starzenia nie wysusza się, jest odporna na działanie mrozu i wiatru, dobrze toleruje wodę i mydło, a jej posiadaczki dłużej cieszą się skórą gładką, bez zmarszczek. Największym jednak minusem tego rodzaju cery jest fakt, że ten typ cery na co dzień jest dość kłopotliwy w pielęgnacji, natomiast charakterystyczny dla cery tłustej nadmiar serum to nie jest tylko defekt estetyczny, to również świadczy o dużo większej skłonności do problemów ze skórą, takich ja wypryski bakteryjne, trądzik czy też infekcje grzybicze.
Musimy być świadomi, że cera tłusta pokryta jest cienką, wyczuwalną warstewką łoju, a nos widać z daleka, wynika z większej niż normalnie produkcji serum, wydzielanego przez gruczoły łojowe. To, że jest jego zdecydowanie za dużo może mieć bardzo różne przyczyny. Otóż na nadprodukcję serum wpływ mogą mieć nieodpowiednia dieta (przede wszystkim ta uboga w produkty zawierają witaminy A,C,B2 i E), nikotyna, niewłaściwa pielęgnacja, niektóre leki (na przykład takie obniżające poziom cholesterolu), geny, zaburzenia w pracy układu trawiennego i przemiany materii, problemy hormonalne, zwłaszcza nadmierne wydzielanie progesteronu, napięcia nerwowe oraz stres.
Nie zmienia to jednak faktu, że posiadaczki tłustej cery nie mają prawa marzyć o lepszym wyglądzie. Przeciwnie, właściwe kosmetyki oraz odpowiednia, systematyczna pielęgnacja są w stanie przywrócić skórze twarzy zdrowy, świeży wygląd, zmniejszyć łojotok oraz rozszerzone pory, usunąć zaskórniki. Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt to pielęgnacja powinna być przede wszystkim synergiczna, czyli kosmetyki, których używamy na poszczególnych jej etapach koniecznie powinny ze sobą współpracować. W związki z tym do pielęgnacji najlepiej jest używać preparatów z tej samej linii kosmetycznej przeznaczonej dla cery tłustej. Przede wszystkim powinny to być kosmetyki beztłuszczowe (tzw.oil-free), a podstawowy zestaw pielęgnacji to płyn micelarny albo żel do demakijażu, tonik bez zawartości alkoholu, a na dzień delikatny, lekki krem nawilżająco-matujący, najlepiej, aby był  filtrem UV, a na noc krem regulujący wydzielanie sebum. Dodatkowo niezbędnym uzupełnieniem pielęgnacji są bibułki matujące, maseczka i peeling do cery tłustej.